اپراتورهای مجازی تلفن همراه در انتظار ورود به بازار

سرمایه‌گذاری برای ایجاد زیرساخت و شبکه جهت پوشش سراسری، علاوه بر سرمایه زیاد بسیار سخت می‌باشد. ایجاد بازار جدید برای جذب مشتری با وجود رقبای قدیمی نیز بسیار زمان‌بر است. این عوامل باعث‌بالارفتن ریسک سرمایه‌گذاری جدید و در نهایت شکست او می‌شود.
تولد اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) از سال ۱۹۹۹ در انگلستان شروع راه‌حل تازه‌ای بود و تاکنون بیش از ۹۵۰ شرکت ارائه دهنده خدمات مجازی تلفن همراه توانسته‌اند بالغ بر ۴۵۰ میلیون دلار درآمد کسب کنند.

اپراتورهای مجازی تلفن همراه در انتظار ورود به بازار

اپراتورهای مجازی موبایل

(Mobile Virtual Network Operator) اجازه راه‌اندازی شبکه جدید یا نصب تجهیزات تلفن همراه را ندارند با عقد قرارداد و توافق همکاری می‌توانند از شبکه، زیرساخت و تجهیزات اپراتور تلفن همراه(Mobile Network Operator) یا همان اپراتور اصلی استفاده کنند. اگر اپراتور اصلی برای توسعه شبکه‌اش اقدام کند می‌تواند درصورت توافق، اجازه دسترسی و استفاده از آن را به اپراتور مجازی بدهد. لذا مهم‌ترین نکته، بررسی میزان توسعه فنی و شبکه جغرافیایی تحت پوشش اپراتور مادر به خصوص در زمینه شبکه‌های ۳G و ۴G می‌باشد.
در کشور ما شرکت‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل اپراتورهای تلفن همراه(MNO) هستند و برای دریافت مجوز اپراتور مجازی مبایل (MVNO) باید حداقل با یکی از آنها به توافق رسید.
اپراتورهای مجازی می‌توانند برای مشتری‌های خود، خدمات، سرویس‌های پشتیبانی، مراکز تماس، بسته‌ها و تعرفه‌های متفاوت (بالاتر یا پایین‌تر از اپراتور اصلی) با نام و برند خود و در دفاتر فروش مستقل، بدون نیاز به اعلام نام اپراتورهای اصلی در سایت یا تبلیغاتشان، ارائه نمایند. همچنین با طرح‌های فروش متفاوت یا فروش سیم‌کارت‌هایی مانند هوادارای، هنرمندان، ورزشکاران یا فروش باندلینگ (فروش گوشی‌های هوشمند بهمراه سیم‌کارت با تخفیف زیاد در قیمت گوشی مشروط به قرارداد استفاده چند ساله مالک سیم‌کارت) و نیز امکان مالکیت بیش از ۱۰ خط، زیر نظر قوانین رگولاتوری، خدمات جدیدی را ارائه نمایند.
حتی می‌توانند از سرشماره مخصوص خود که توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مشخص می‌گردد،استفاده نمایند.

امیداست در کشور ما نیز مجوز فعالیت برای اپراتورهای مجازی تلفن همراه تا اواخر سال جاری صادر گردد و شرکت‌های معروف و مشهور فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران همانند آسیاتک، شاتل، فناپ، های‌وب و پارس آنلاین بصورت مجزا یا در قالب کنسرسیوم پا به عرصه رقابت بگذارند.
شرکت‌های اروپایی نیز برای فعالیت در اپراتورهای مجازی ایران اعلام آمادگی کرده‌اند و شرکت انگلیسی Lebara، فناپ را برای اپراتور مجازی این شرکت تأیید نموده است. . طبق گفته محسن یوسف پور، مدیرعامل کنسرسیوم FCP فناپ ، قرار است که فناپ هاب دوم لبارای انگلیس در خاورمیانه شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *