بلندترین برج های مخابراتی جهان

مقدمه

در دوره حاضر، فناوری در ارتباطات به طور فزاینده‌ای توسعه یافته و صنایع ارتباطاتی افزایش قابل توجهی را شاهد بوده اند. در نتیجه این رشد، تعداد برج‌های مخابراتی دنیا افزایش یافت، زیرا با افزایش تقاضا و کاربران، دکل‌ها باید بتوانند از عهده پوشش و مساله پایداری شبکه برآیند. این برج‌ها در ارتباطات بی‌سیم نقشی مهم را ایفا می‌کنند. هرگونه نقص در ساختار این برج‌ها می‌تواند به فاجعه منتهی شود. بنابراین دکل‌های مخابراتی دکل‌هایی هستند که برای اهداف مخابراتی از جمله نصب دیش‌های ماکروویو، آنتن‌های رادیو، آنتن‌های موبایل، آنتن‌های بی‌سیم و… استفاده می‌شوند. سازه‌هایی معمولا بلند که برای پشتیبانی آنتن‌های ارتباطاتی و پخش از جمله پخش تلویزیونی طراحی شده‌اند. یکی از دلایل اهمیت برج‌های مخابراتی بلند از این جهت است که برای چندین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلا یکی از کاربردهای این برج‌ها، قابلیت پوشش‌های رادیویی و تلویزیونی است. مهم‌ترین برج‌های مخابراتی دنیا تک‌ منظور نیستند. آنها هم به منظور گردشگری، جذب توریست و ارائه امکانات فرهنگی و تفریحی استفاده می‌شوند وهم سمبل‌های شهرها هستند و مهم‌تر از همه امکان گسترش و بهینه‌سازی پوشش شبکه‌ها، بهینه‌سازی پوشش رادیو و تلویزیون و ایجاد زیرساخت مناسب است.

بلندترین برج های مخابراتی جهان

برج مخابراتی توکیو اسکای تری در ژاپن (Tokyo Sky Tree Tower)

برج مخابراتی توکیو اسکای تری

رتبه اول را در میان بلندترین برج های مخابراتی جهان را دارد، این برج بلند در ژاپن قرار دارد.ارتفاع برج توکیو اسکال تری ۶۲۵ متر بوده و در سال ۲۰۱۲ ساخته شده است. این برج تماما از استیل ساخته شده است بنابراین ضد آب بوده و مشکل زنگ زدنی که آهن دارد را ندارد. این برج رادیویی در محله سومیدا(Sumida)  توکیو واقع شده و دارای رستوران و برج دیده بانی است. همچنین این برج را می توان دومین ساخته دست بشر دانست که چنین ارتفاعی دارد.در واقع بلندترین ساختمان ساخته شده دست بشر تا این تاریخ یعنی سال ۲۰۱۹ برج خلیفه دبی است. در نتیجه اسکای تری توکیو را می توان دومین ساختمان دنیا و اولین برج مخابراتی دنیا از نظر ارتفاع دانست.

برج مخابراتی کانتون، چین (Canton Tower)

برج مخابراتی کانتون چین

برج کانتون در چین را می توان دومین برج مخابراتی در میان بلندترین برج های مخابراتی جهان دانست. ارتفاع این برج ۶۰۰ متر یا ۲۰۰۰ فوت بوده که در سال ۲۰۱۰ ساخت آن به پایان رسید. برج کانتون، برج دیده بانی چندگانه است که در محله هایژو (Haizhu) در شهر گوانگجو (Guangzhou) چین قرار گرفته است.

برج مخابراتی سی ان، تورنتو (CN Tower)

برج سی ان، تورنتو

ارتفاع برج سی ان در تورنتو دقیقا ۵۵۳ متر بوده که رتبه سوم را در میان بلندترین برج های مخابراتی جهان دارد. ساخت این برج در سال ۱۹۷۶ به پایان رسید. برج سی ان تورنتو کانادا همچنین در زمان ساخت، بلندترین ساختار آزاد جهان هم بود. این برج به مدت ۳۴ سال در لیست بلندترین برج های دنیا رتبه اول را داشت تا اینکه برج خلیفه و برج کانتون در سال ۲۰۱۰ ساخته شدند. با این وجود، این برج همچنین بلندترین ساختار آزاد و بلندترین برج در نیمکره غربی جهان است.

برج استانکینو، مسکو (Ostankino Tower)

یک برج مخابراتی واقع در مسکو است. کار ساخت این برج از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۷ به طول انجامید. ارتفاع این برج با آنتن ۵۴۰ متر می‌باشد. این برج یکی از بلندترین برج های مخابراتی دنیا است که برای تلویزیون و رادیو مسکو ساخته شد. اگر تنها نگاهمان را به قاره اروپا بیندازیم، برج استانکینو روسیه را می توانید بلندترین برج ساختار آزاد اروپا بنامید. در تاریخ معماری و ساخت و ساز انسان ها، این برج در روسیه اولین برج و ساختمانی بود که ارتفاع ۵۰۰ را شکست و بالاتر از این عدد، ارتفاع گرفت.

برج میلاد، ایران (Milad Tower)

برج میلاد، ایران (Milad Tower)

کلنگ ساخت برج میلاد در سال ۱۹۹۶ به نام یادمان ارتباطات بین المللی تهران به زمین خورد و بعد از یک دهه توسط شورای شهر تهران به برج میلاد تغییر نام یافت. برج میلاد با ارتفاع ۴۳۵ متر رتبه ششم را در میان بلندترین برج های دنیا دارد و در سال ۲۰۰۷ افتتاح شد. در میان بلندترین سازه های آزاد جهان، برج میلاد رتبه هفدهم را به خود اختصاص داده است. برج میلاد یک برج مخابراتی چند منظوره بوده که دارای ۱۲ طبقه با کاربری های مختلف است. در میان این برج امکاناتی همانند سالن غذاخوری، امکانات ارتباطی و دکل های تلفن، سکوی مشاهده، چندین اتاق برای یک هتل و حتی یک سالن نمایش و کنسرت وجود دارد. آرامش و سکون این برج، با نورپردازی های سرتاسر در هنگام شب، بیشتر شده که از بیشتر نقاط شهر تهران قابل رویت است. با این وجود یک امتیاز را می توان برای این برج در نظر گرفت و آن نفر نخست به دلیل زیبنای تحت پوشش برج مخابراتی آن است.

برج اورینتال پیرل، چین (Oriental Pearl Tower)

برج اورینتال پیرل، چین (Oriental Pearl Tower)

طراحی و ساخت برج اورینتال پیرل (به معنای برج مروارید شرقی) در نهایت، در سال ۱۹۹۴ به پایان رسید و ارتفاع ۴۶۸ متر را برای خود به ثبت رساند. این برج در شهر شانگهای چین با کاربرد برج تلویزیون در چنین ارتفاعی ساخته شد و در میان دیگر ساختمان های مرتفع و مشهور این شهر، بسیار خودنمایی می کند. این برج تلویزیون دارای ۱۴ طبقه و ۱۱ کره است که با یک طراحی به سبک شرقی به گونه ای ساخته شده که نشان دهنده اصالت و ثبات در مفهوم بناهای شرق و آسیایی باشد.

برج منارا کوالالامپور، مالزی (Menara Kuala Lumpur)

برج منارا کوالالامپور، مالزی (Menara Kuala Lumpur)

برج منارا کوالالامپور که به اختصار به آن برج کا ال (KL Tower) نیز گفته می شود، در دسته بندی بلندترین برج های مخابراتی جهان رتبه هفتم را به خود اختصاص داده است. چرا که با احتساب آنتن آن، ارتفاع ۴۲۱ متر را دارد. ساخت این برج در سال ۱۹۹۵ تمام شد و از بتن ساخته شده است. این برج نیز، از برج های مخابراتی چند منظوره دنیاست که نه تنها برای کارهای مخابراتی بلکه برای بازدید شهر و اهداف توریستی از آن استفاده می شود. هدف ساخت برج منارا در این شهر، بیشتر جنبه جذب گردشگر و سمبلیک داشته و معماران به گونه ای این برج و محیط اطراف آن را طراحی نموده اند که نگاه هر کسی را به خود جلب کند.

برج رادیو و تلویزیون تیانجین، چین (Tianjin Radio and Television Tower)

در میان بلندترین برج های مخابراتی جهان که در چین ساخته شده اند، برج رادیو و تلویزیون تیانجین رتبه هشتم را دارد. ارتفاع این برج ۴۱۵ متر بوده و برجی ساخته شده از بتن در سال ۱۹۹۱ است. طراحی برج به گونه ای است که به هر حال، این برج دارای جنبه های زیبایی شناسی است که مدرنیته و سنت را در هماهنگی قابل توجه ای با هم، ترکیب می کند.

برج رادیو و تلویزیون سنترال، چین (Central Radio and TV Tower)

ارتفاع این برج بتنی ۴۰۵ متر بوده که باز هم در کشور چین قرار دارد. ساخت آن در سال ۱۹۹۲ و در شهر پکن تمام شد. در میان بلندترین برج های مخابراتی جهان برج سنترال نهمین رتبه را به خود اختصاص داده است. در این برج و در ارتفاع ۲۳۸ متری آن، سکوی مشاهده و بازدیدی به همراه یک رستوران قرار دارد که نمای بی نظیر و زیبایی از شهر پکن را به نمایش می گذارد. طراحی و نورپردازی این سازه مدرن آن را جزو بناهای منحصر به فرد دنیا نموده است.

برج ژونگی یوآن، چین (Zhongyuan Tower)

برج ژونگی یوآن، چین (Zhongyuan Tower)

ارتفاع این برج، ۳۸۸ متر بوده و از استیل ساخته شده است. این برج در سال ۲۰۱۱ برای بازدید عموم گشایش یافت. برج ژونگی یوان در چین، عنوان بلندترین برج و ساختار استیل دنیا را به خود اختصاص داده بود تا اینکه برج اسکای تری توکیو ساخته شد. این برج رتبه دهم را به خود اختصاص داده است.

نویسنده :خانم قراباغی

شرکت توان دید آتی ارائه دهنده انواع خدمات و سرویسهای اینترنتی، امنیتی و فناوری اطلاعات در تلاش است تا با تهیه و انتشار انواع مطالب و مقاله‌های مرتبط در زمینه IT و امنیت قدمی هر چند کوچک در راستای تولید محتوای مفید و‌اموزنده دراین حوزه بردارد. لذا از علاقمندان به تهیه محتوی و مقاله دعوت به همکاری می‌نماید تا در این راه ما را یاری نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *