اینترنت ADSL  چیست؟

در اختیار داشتن سرعت همان چیزی است که همیشه در پی آن هستیم. فن‌آوری ADSL پاسخی است به آن‌ها که به‌سرعت احتیاج دارند تا با استفاده از آن زودتر به هدف برسند، و از دیگر روش‌های دسترسی با استفاده از مودم‌ها و خط‌های تلفن به ستوه آمده‌اند و در پی آن هستند تا با استفاده از این راهکار و با سرعت مطلوب به پاسخ خود برسند. ADSL تکنولوژی جدیدی است که بر بستر کابل تلفن قدیمی و آشنای خودمان عمل می‌کند. نصب یک سیستم ویژه در داخل پست مخابراتی هر منطقه، مشترکین تلفن آن منطقه را به‌سادگی و بدون نیاز به هر نوع دخل و تصرف سخت‌افزاری و یا نرم‌افزاری، از این سرویس بهره‌مند می‌نماید. این تکنولوژی بهترین و بیشترین سرعت را بدون نیاز به تدارک زیرساخت‌های جدید ممکن ساخته است. استفاده از سیم‌کشی‌های موجود تلفن بدون نیاز به اتصال به دستگاه‌های حجیم و پیچیده، کار مصرف‌کننده را بسیار راحت می‌نماید. برای داشتن یک اتصال ADSL در محل مصرف‌کننده تنها نیاز به یک مودم ویژه است. پس از برقراری ارتباط، تنها هزینه ثابت خط ADSL به شکل ماهانه و با توجه به پهنای باند دریافتی به‌عنوان هزینه دریافت می‌شود. درحالی‌که از ارتباط ADSL استفاده می‌کنید ارتباط تلفنی شما همیشه آزاد و در دسترس است. هزینه تلفن تنها در صورت استفاده از تلفن محاسبه می‌شود و ربطی به استفاده از خط ADSL ندارد.

DSL چیست؟

محبوب‌ترین تکنولوژی باند پهن در جهان یعنی DSL بیش از ۳۰ میلیون مشترک تا پایان بهار ۲۰۰۴ به کاربران اینترنت افزوده و تعداد بهره‌مندان جهانی را به ۷۸ میلیون در کل رسانده که این رشد بیش از دو برابر دیگر روش‌های متکی بر پهنای باند بوده است. تکنولوژی DSL یکی از انواع انتقال پرسرعت بوده است که با تلفن معمولی شمارا قادر می‌سازد تا ضمن دسترسی به اینترنت پرسرعت از امکان دریافت صدا و تصویر باکیفیت بالا استفاده کنید. نوع دیگر همین تکنولوژی ADSL است که یکی از انواع فن‌آوری DSL است، که در این روش سیستم‌های سخت‌افزاری ویژه (DSLAM) باید در پست‌های مراکز مخابراتی نصب گردند. پس از نصب این سیستم‌ها و با استفاده از کابل‌های تلفن، سرویس قابل‌راه‌اندازی می‌شود، بدین لحاظ ازنظر هزینه برای دولت و مصرف‌کننده بسیار قابل‌قبول است. زیرا هزینه کابل‌کشی مجدد به هیچ‌یک از طرفین تحمیل نمی‌شود. مصرف‌‌کننده این سرویس تنها به یک مودم ADSL احتیاج دارد.

DSL چگونه کار می‌کند؟

با استفاده از زوج سیم‌های مخابرات برای تلفن خانگی ما تنها از یک پانصدم امکانات بالقوه این سیم‌ها استفاده می‌کنیم و مابقی بلااستفاده می‌ماند. ADSL پهنای باند ۱.۱ مگاهرتزی خطوط مسی را به کانال‌های ۴ کیلوهرتزی تقسیم می‌کند و آخرین کانال را جهت ارسال صدا و فاکس معمولی تخصیص می‌دهد و ۲۵۶ کانال دیگر را برای انتقال دوطرفه اطلاعات استفاده می‌کند; به‌این‌ترتیب که ۶۴ کانال را برای خط ارسال اطلاعات و ۱۲۸ کانال دیگر را جهت دریافت اطلاعات استفاده می‌کند. در بهترین حالت اگر ۱۹۲ کانال ۴ کیلوهرتزی موجود را استفاده کند، در تئوری سرعت باید به حدود ۹ مگابیت در ثانیه برسد.در حال حاضر سرعت خطوط ADSL در بهترین حالت ۲ مگابیت در ثانیه است.در عمل، این خطوط اطلاعات زنجیره‌وار دیجیتال را به اطلاعات پارالل در دو سر انتقال اطلاع تبدیل می‌کنند. دقیقاً مشابه کاری که در مودم‌های خطوط عادی انجام می‌شود.

سرعت انتقال اطلاعات در محدوده ذکرشده به عواملی ازجمله فاصله ارتباطی و نوع سیم استفاده‌شده بستگی دارد.حال با استفاده از سخت‌افزارهایی که بتوانند داده‌ها را فشرده‌سازی، ارسال و دریافت نمایند می‌توانیم این قابلیت بلااستفاده را هم به کار بگیریم. یکی از این سخت‌افزارها در پست مخابرات نصب و دیگری در محل استفاده‌کننده نصب می‌شود. ارتباط از طریق سیم تلفن قبلی شما برقرار می‌شود بدون اینکه اختلالی در ارتباطات تلفنی به وجود آید. حالا به‌شرط اینکه مودم همیشه به خط وصل و روشن باشد ارتباط شما با اینترنت همیشه برقرار خواهد بود درعین‌حال این کار برای مکالمات تلفنی مشکلی پیش نمی‌آورد.

 

اتصال دائم و بی‌وقفه و مطمئن به شبکه مخابرات و شبکه جهانی اینترنت برقرار است – هزینه ثابت ماهانه بدون هزینه نصب (کمتر از ۴۰۰۰۰۰ ریال برای ۲۵۶Kbps )[ حجم ارسال و دریافت محدوده و هزینه‌ای ندارد ] – تجهیزات تحویلی به مشتری رایگان است – فاصله زمان درخواست تا تحویل سیستم کوتاه می‌شود – از حداقل تجهیزات در محل کار یا خانه استفاده می‌شود – سرعت سیستم به‌قدری بالا خواهد بود که سرویس‌های دیگر اینترنت نیز مانند صوت و تصویر متحرک، برای استفاده در دسترس خواهند بود – نیاز به کابل‌کشی مجدد نیست – می‌توان بیش از یک نفر از هر اتصال استفاده نمود- در شرایط ایدئال (نبود نویز بر روی سیم‌ها، فاصله کم تا مرکز مخابراتی) حداکثر سرعت دریافت ۸Mbps و سرعت ارسال ۱Mbps خواهد بود – اداره و کنترل کارهای چنین اتصالی نیز به‌سادگی همان کاری است که با تلفن منزل انجام می‌دهیم _ به علت سرعت‌بالا (دریافت و ارسال) امکان برقراری جلسات و سمینارهای مجازی با سهولت میسر است – باز شدن راه برای انجام پروژه‌هایی مانند دولت الکترونیک، پزشکی الکترونیک، آموزش سمعی بصری الکترونیک، شبکه اختصاصی الکترونیک و مجموعه وسیعی از دیگر کاربردهای الکترونیک – مسافت ۸/۱ کیلومتری تحت پوشش شبکه برای تأمین سرعت ۸ Mbps – ارائه انواع سرویس‌های مختلف بر اساس بستر شبکه DSL مانند VODSL، Video on demand، VOIP.